
DET VAR BARA EN OLYCKA
Stora scen. Frölundabion. 1tim 45 min. Iran, Frankrike, Luxenburg. 2025.
DRAMA,TRILLER Regi Masa Avramovic/ Isabella Bobadilla
Jafar Panahi är tillbaka med en av sina mest känsloladdade filmer – en svart komedi om statligt förtryck, trauma och moralisk gråzon som belönades med Guldpalmen under filmfestivalen i Cannes 2025.
När Eghbal, är på väg genom natten med sin gravida fru och dotter, råkar han köra på en hund och tvingas stanna vid en avlägsen verkstad. Mekanikern på plats, Vahid, känner igen Eghbal – som den man som han tror torterade honom under sin tid i fängelset. Den till synes banala olyckan utvecklas snabbt till en spiral av paranoia, hämndlystnad och alltmer absurda händelser, där flera personer med egna sår från regimens våld dras in.
Biljetter & tider
Tisdag 2 December 2025 18:30
Boka hos Ticketmaster
Onsdag 3 December 2025 15:00
Boka hos Ticketmaster
Onsdag 3 December 2025 18:30
Boka hos Ticketmaster
Boenden närmast Kumla Folkets Hus natten mellan 2 och 3 December.
I samarbete med Booking.com. Visa fler alternativKARTA
Visar platsen där evenemanget utspelar sig(Kumla Folkets Hus). Positionen är angiven av den som lagt upp evenemanget.POPULÄRT I Göteborg JUST NU:
